ALERTĂ! Posibile substanțe toxice/radioactive în Piatra-Neamț. Se intervine în acest moment
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/08/radioactive.jpg)
O informare de ultimă oră transmisă de reprezentanții ISU Neamț anunță o misiune de cercetare a unui seif susceptibil de a conține substante toxice sau radioactive în Piatra-Neamț, pe strada Migdalelor.
Știre în curs de actualizare.
UPDATE:
Pompierii nemțeni au fost solicitați să intervină pentru deblocarea unui seif ce conținea o substanță chimică neidentificată. Solicitarea a fost făcută de proprietarul unei clădiri dezafectate din Piatra Neamț, din stada Migdalelor. La locul solicitării s-au deplasat două echipaje de pompieri cu o autospecială pentru descarcerare și o autospecială complexă de intervenție din cadrul Detașamentului Piatra Neamț și o autospecială CBRN din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al judeţului Iași. Pompierii au deschis seiful cu ajutorul echipamentelor speciale pentru descarcerare. În interiorul seifului a fost găsit un pachet ce conținea o substanță chimică solidă. Substanța va fi preluată de un operator economic autorizat. La această misiune au participat reprezentanții instituțiilor abilitate în gestionarea unor astfel de situații de urgență.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)