[FOTO] Cadrele medicale de la CPU Târgu-Neamț nu își abandonează colegii la greu. Vizită de încurajare în spitalele COVID
Solidaritate, compasiune, încurajare. Asta ne insuflă fotografia de mai jos, surprinsă de un pacient infectat cu COVID-19 și internat la Spitalul de Pneumoftiziologie Bisericani.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/08/116420313_623378355271345_8271309812665847285_n.jpg)
Fotografia este realizată în curtea interioară a unității spitalicești. Suprinde mai multe cadre medicale sănătoase, ce își desfășoară activitatea în cadrul Compartimentului de Primire Urgențe (CPU) de la Spitalul Orășenesc Târgu-Neamț. Au mers la Bisericani să își încurajeze colegii de muncă- medici, asistenți, brancardieri, infirmieri confirmați pozitiv cu noul coronavirus și internați aici. Și, pentru câteva clipe, cel puțin, au reușit.
Printre cei din fotografie, am remarcat și fosta conducere a unității spitalicești din Târgu-Neamț, și anume dr. Florin Apostoae (fost manager) și dr. George Carp (fost director medical).
„Noi, la CPU Târgu Neamț, suntem o echipă de aproximativ 30 de persoane care muncim zi de zi și noapte de noapte pentru a încerca să ajutăm oamenii, atât cu COVID, cât și fără Covid. Din nefericire, unii dintre colegii noștri s-au infectat, cel mai probabil din surse din afara spitalului.
Stând într-o seară cu colegii de vorbă, ne gândeam la ei, la cât de dificil poate fi să stai internat, izolat, într-o cameră de spital. Și atunci ne-am hotărât să le facem această surpriză. Am pus cu toții bani pentru un mic pachețel cu alimente, apă, fructe. Apoi, le-am făcut această vizită- surpriză, pentru a-i bucura cât de cât pe ei, cei deveniți pacienți. Am mers întâi la spitalul de la Bisericani, apoi la cel din Piatra-Neamț, unde mai avem o colegă internată.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/08/pacienti-covid-1024x768.jpg)
Ne-am dorit să simtă încujararea noastră, să simtă că suntem alături de ei într-un moment greu”, a declarat pentru ZiarTarguNeamt.RO dr. Florin Apostoae.
În prezent, la Spitalul de Pneumoftiziologie Bisericani sunt internate zece cadre medicale de la spitalul de sub Cetate, infectate cu Covid-19 (un medic, șase asistenți, doi brancardieri și o infirmieră.
Gestul făcut de colegii lor nu poate fi decât apreciat de noi, nemțenii de rând. Și, cu siguranță, le-a pus câte un zâmbet pe buze atât cadrelor medicale infectate, cât și celorlalți pacienți internați în spitalele Covid din județ. Pentru că nu e ușor să afli că ai acest virus ucigaș. Și nici să te transformi, peste noapte, din cadru medical în pacient.
Multă sănătate tuturor!
Andreea T.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/08/cadre-cpu-tg-768x1024.jpg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)