ULTIMA ORĂ: Misiune de salvare pe masivul Ceahlău
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/08/ilustrativ.jpg)
UPDATE, Salvamont Neamț : Victima, un bărbat de 42 de ani din Onești, a fost predată la SMURD în Stațiunea Durău. A fost o acțiune dificilă încheiată în timp record, ținând cont de cei 1000m diferență de nivel pe care a fost transportata victima. Operatiunea a necesitat conlucrarea a doua echipe care au făcut jonctiunea în jurul cotei 1500 ( Șeaua La Morminte) . Transportul a fost oprit de mai multe ori pentru ca victima vărsa și trebuia pusă în decubit lateral sau pentru că tensiunea arterialaî scădea la limita colapsului și trebuia administrat oxigen .
Salvamont Neamț intervine în acest moment pentru acordarea primului ajutor unui bărbat care acuza o stare de rău general. A ajuns prima echipa de intervenție din baza Dochia. Tensiunea arterială este foarte scăzută, 80/90 mm Hg, puslul 50 bătăi pe minut, iar saturația de oxigen aproape inexistentă, conform declarațiilor șefului Salvamont, Raul Papalicef.
Vom reveni cu detalii.
Reamintim faptul că și azi noapte echipa Salvamont a avut o misiune dificilă de transport și acordare a primului ajutor unei persoane cu traumatism de membru inferior.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)