NEAMȚ: Femeie evacuată dintr-o locuință cuprinsă de flăcări
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/07/pomp-png-1024x576-768x432-1.png)
Prin apel la 112, în jurul orei 22.30, pompierii romașcani au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință în localitatea Veja, comuna Stănița.
Pentru localizarea și lichidarea incendiului au intervenit trei echipaje de pompieri cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD din cadrul Detașamentului Roman și voluntari de la SVSU Stănița. Incendiul se manifesta la nivelul acoperișului și în două camere. Pompierii voluntari au localizat incendiul.
O femeie de aproximativ 82 de ani a fost evacuată de pompierii voluntari. Aceasta nu a avut nevoie de îngrijiri medicale. Incendiul a fost lichidat. A ars acoperișul casei pe o suprafață de aproximativ 50 mp și bunurile materiale din două camere. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind scurtcircuitul electric, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)