Avarie serioasă la conducta de apă în zona Sarata. Se oprește apa mai devreme?
În această noapte se pare că s-a produs o avarie semnificativă în zona magistralei de apă la Sarata. ApaServ a anunțat în cursul zilei de ieri, 3 iulie, că pentru realizarea unei reparații la magistrala principală de aducțiune a apei potabile se poate ajunge la oprirea totală, în ziua de 06 iulie 2020, în intervalul orar 04:00 – 23:00 în Piatra-Neamț și 4 comune. (click aici pentru articol)
Cu toate acestea, avaria din această noapte pare a fi neprevăzută, deci ne putem aștepta la o sistare a furnizării de apă mai devreme de 6 iulie. Încă nu avem informații oficiale în acest sens de la compania de apă.
Avaria este în același loc ca în 2018, când, din nou, s-a oprit apa pentru reparații (click aici pentru articol).
FOTO: Cititor
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
No, de buna sama ca musai sa aduceți multumiri onor primarie locala pentru impiedicarea Install Technology București sa continue acum cativa ani cu înlocuirea firului de apă tratata din Captarea Vaduri Neamț .
Invocand o așa zisa garanție europeană pentru Dn ce tranzitează orașul Piatra Neamț aceasta nu a permis spargerea carosabilului intre Franceska si pana la rezervoarele de alimentare din oraș .
Firul este înlocuit integral, inclusiv vane si armaturi aferente intre Captarea Vaduri si Peco Omv, zona Franceska .
Cu fontă ductilă, garantată in jur de 100 de ani .
Cu toate ca cei 10 ani de garanție a drumului reabilitat cu fonduri europene trecuseră, primăria a jucat politic si nu au dat aviz de săpătură pe taxa UAT Piatra Neamț .
Acum se culeg roadele .
Nu sunt în stare sa le schimbe odată bine pentru mai mulți ani.. Nu exista luna în care sa nu se ia apa.