Amenzi mari pentru nepurtatul măștii în spațiile închise
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/02/neplata-amenda-1000x600-1.jpg)
Lipsa măştii în spaţiile publice închise poate aduce o amendă de până la 2.500 de lei.
Masca de protecţie este obligatorie nu doar în magazine și mall-uri ci şi în mijloacele de transport în comun, la locul de muncă şi în alte spaţii închise.
Cei care intră într-un centru comercial fără mască riscă o amendă cuprinsă între 500 şi 2.500 de lei, valori stabilite prin Legea 55/2020 privind starea de alertă.
Dacă ești sancționat, poți plăti jumătate din amenda aplicată de agentul constatator în termen de 15 zile de la comunicarea procesului-verbal de contravenţie.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)