[VIDEO] Accidentul care a dat naștere dezbaterilor – Ce părere aveți, cine a greșit?
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/06/Capture-48.jpg)
Un accident de circulație produs în Timișoara, din fericire fără victime, a generat o întreagă dezbatere în mediul online după ce unul dintre șoferii implicați (care a rămas fără permis) a postat filmarea pe rețelele de socializare, convins fiind de faptul că a procedat regulamentar.
Pe scurt, situația a fost următoarea: unul dintre autoturisme se pregătește pentru a vira la stânga pe un drum secundar, manevră anunțată de semnalizarea corespunzătoare, moment în care, din spate, al doilea autoturism se angajeză în depășire. Puțin a lipsit ca un pieton care se afla în acel moment pe marginea drumului să nu fie spulberat.
Şoferul amendat susţine că a respectat legea şi că cel care semnalizase stânga efectuând ulterior manevra e vinovat, pentru că nu s-a asigurat corespunzător.
Voi ce părere aveți, cine este vinovat? Primul șofer, al doilea sau ambii?
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)