Scăpăm de declarația pe proprie răspundere
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/05/declaratie.jpg)
Președintele României, Klaus Iohannis, a declarat astăzi că de la 1 iunie nu va mai fi necesară declarația pe proprie răspundere dacă dorim să părăsim localitatea de domiciliu sau zona metropolitană.
Tot de la 1 iunie se aplică și alte măsuri menite să relaxeze restricțiile de până acum.
Preşedintele Klaus Iohannis a avertizat însă că trebuie atenție în continuare și trebuie respectate regulile de igienă, pentru că nu se poate vorbi despre o reducere semnificativă a cazurilor de coronavirus în România.
Declarația completă mai jos:
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)