[FOTO]- Neamț: Bărbat surprins sub dărâmături, alături de animale – S-a prăbușit adăpostul peste ei
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/05/isu-1024x512.png)
Echiapajele de Pompieri au fost solicitate pentru a interveni la o misiune de salvare a unui bărbat surprins sub dărâmături în satul Boiștea, Comuna Petricani.
Prin apel la 112, în jurul orei 10:32 pompierii nemțeni au fost solicitați să intervină pentru salvarea unei persoane și a 20 de vite surprinse sub dărâmăturile unui adopost pentru animale în satul Boiștea din comuna Petricani. La locul indicat s-au deplasat două echipaje de pompieri cu o autospecială de stingere cu modul pentru descarcerare și o ambulanță SMURD din cadrul Detașamentului Târgu Neamț și voluntari din cadrul SVSU Petricani.
La ajungerea forțelor de intervenție persoana (un bărbat de 63 de ani) era ieșită. Bărbatul a primit asistență medicală la locul evenimentului de la echipajul SMURD, dar a refuzat transportul la spital. Până în acest moment au fost extrase 10 vite. Se lucrează pentru scoaterea celorlalte animale surprinse sub dărâmături, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)