Accident în Neamț – Un utilaj de deszăpezire a acroșat un pieton și un autoturism
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/02/accident-.png)
Ieri seară, un utilaj de deszăpezire a fost implicat într-un accident în Dolhești – Pipirig.
Potrivit informațiilor transmise de către purtătorul de cuvânt al IPJ Neamț, iată cum s-a produs evenimentul:
Conducătorul auto, un bărbat în vârstă de 49 de ani din Suceava, în timp ce se deplasa cu o autoutilitară pe DN 15 B în Dolhești (Pipirig), pe un segment de drum cu o ușoară curbă la dreapta a acroșat cu lama un bărbat în vârstă de 61 de ani, din Pipirig care de deplasa în afara părții carosabile, precum și un autoturism.
Conducătorul auto a fost testat alcoolscopic, rezultatul fiind negativ. În ceea ce privește pietonul, rezultatul testului a fost de 0,89 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost transportat la spital pentru îngrijiri, însă din informațiile obținute, nu s-a impus spitalizarea, diagnosticul fiind de luxație umăr drept.
În cauză s-a întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)