Vot la moțiune: A trecut de Parlament. Guvernul Orban, în cădere liberă
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/02/orban.jpg)
Parlamentul a dezbătut și votat moțiunea de cenzură inițiată de PSD și UDMR.
Moțiunea a trecut cu 261 de voturi pentru. Astfel Parlamentul a adoptat moțiunea de cenzură inițiată de PSD și UDMR împotriva Guvernului Orban. Conform deciziei Parlamentului, Guvernul Orban este demis.
Moțiunea a blocat proiectul de alegere a primarilor în două tururi, proiect asumat de Guvern. PSD și UDMR au acuzat, astfel, Executivul, în textul moțiunii de cenzură intitulată „Guvernul Orban/PNL – privatizarea democrației românești”, de încălcarea principiilor democratice, prin asumarea răspunderii pe alegerea primarilor în două tururi.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)