Muniție din Al Doilea Război Mondial, descoperită în Neamț [IMAGINI]
Sâmbăta, 1 februarie, în urma unui apel la 112, echipa pirotehnică din cadrul ISU Neamț a intervenit pentru asanarea unor elemente de muniție găsite în pădurea Nemțișor din comuna Vânători Neamț.
Au fost descoperite următoarele elemente de muniție: 1 proiectil exploziv cal. 75mm , 1 lovitură de aruncător cal.82 mm, 1 focos pt lovituri de aruncător, 1 cartuș cal 7,92mm. Au fost efectuate cercetări cu ajutorul detectorului pe o suprafață de aproximativ 400 mp și nu au mai fost găsite și alte elemente. Echipa pirotehnică a ridicat, transportat și depozitat în condiții de siguranță muniția găsită, care ulterior va fi distrusă.
Muniția găsită provine din Al Doilea Război Mondial, a transmis putătorul de cuvânt al ISU Neamț.
Foto: ISU Neamț