Criminal de nevoie. Și-a omorât tatăl pentru a-și apăra mama
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/02/crimaaaa.png)
Violența în familie și-a pus serios amprenta asupra unui copil de numai 16 ani, din județul vecin, Bacău. Sătul să-și vadă mama doborâtă de pumnii tatălui, adolescentul a luat un par și și-a lovit părintele până l-a lăsat fără suflare, după care l-a îngropat în curtea casei (articolul complet poate fi citit AICI– libertatea.ro).
S-au tot vehiculat în spațiul public păreri și păreri, despre crime, criminali, acte premeditate. S-au criticat dur agresorii care comit asemenea gesturi, precum și victimele, femeile, care îndură tacit astfel de tratamente până ajung mutilate, destabilizate psihic pentru întreaga viață sau, mai rău, într-un sertar la morgă. Mai puțin, însă, se vorbește despre impactul devastator pe care violența în familie îl are asupra copiilor.
Cel mai probabil, acest copil va fi acum marginalizat, privit și tratat precum un criminal, poate și judecat ca atare, în condițiile în care singura lui vină este aceea de a-și fi apărat ființa care i-a dat viață. Un fel de vina de a nu avea nicio vină, cum spune Kafka.
Priviți bine în jurul vostru, cu siguranță fiecare român cunoaște o familie în care se petrec asemenea abuzuri. Nu așteptați până e prea târziu, oameni buni! Sesizați autoritățile, chiar și sub anonimat, poate mai puține femei vor sfârși la cimitir, și mai puțini copii își vor vinde inocența pe nimic…
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Ce autoritati.In Romania te descurci singur. Sincer imi pare rau de pusti care dupa mine nu are nici o vina.Asistenta sociala de ce nu isi face treaba .Daca isi faceau treaba pentru care sunt platiti copilul ar fi avut o viata mai bună si nu se ajungea la asa ceva