Cincisprezece cazuri noi de rujeolă, confirmate în județul Neamț (perioada 27-31 ianuarie)
Cincisprezece cazuri noi de rujeolă au fost confirmate în județul Neamț, în perioada 27-31 ianuarie 2020.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/05/rujeola-27012019.jpg)
Conform Centrului Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile (CNSCBT), numărul total de cazuri de rujeolă confirmate în perioada 27-31 ianuarie 2020 a fost de 89. Cele mai multe au fost înregistrate în județul Suceava (37), urmat de Satu Mare (16), Neamț (15), Timiș (9), Arad (4), Caraș-Severin (4), iar în București, Hunedoara, Mehedinți și Maramureș fiind înregistrate câte un caz.
Cazurile de rujeolă raportate săptămânal au avut debutul în urmă cu 2-4 săptămâni; confirmarea și clasificarea unui caz durează în medie 3 săptămâni.
Astfel, numărul total de cazuri confirmate cu rujeolă în România raportate până la data de 31 ianuarie este 19.259, din care 64 de decese.
Rujeola (pojarul) este o boală infecțioasă care adesea duce la complicații.
Potrivit medicilor, din patru persoane care fac rujeolă, una are nevoie de spitalizare. Pentru 1 din 1.000 de bolnavi de rujeolă (pojar), boala este mortală. Vaccinul împotriva rujeolei (pojarului) protejează copiii împotriva acestei boli. În România, 9 din 10 părinți își vaccinează copiii.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)