Incendiu în Neamț [IMAGINI]
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/01/c-4-1024x576.jpg)
Aseară, în jurul orei 21.03 pompierii romașcani au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință în comuna Botești.
Trei autospeciale pentru stingere și o ambulanță SMURD s-au deplasat la locul solicitării. Pompierii au localizat și lichidat incendiul, în urma căruia au ars: acoperișul locuinței pe o suprafață de 100 mp, bunurile materiale dintr-o cameră (aparatură electrocasnică și electronică, articole vestimentare, obiecte de mobilier, etc), acte de identitate, bunuri materiale aflate în podul casei, o magazie de aproximativ 15 mp în care erau depozitate cauciucuri.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind scurtcircuitul electric (conductori electrici cu improvizații). La această intervenție au participat și voluntari de la SVSU Botești, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Neamț.
Foto: ISU Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)