[FOTO] Un copac s-a prăbușit peste un bărbat – intervenție dificilă marca SALVAMONT NEAMȚ
Salvamont Neamț a intervenit în cursul după-amiezii în Masivul Grințieș (parte din lanțul Munților Bistriței) pentru acordarea primului ajutor calificat și evacuarea unui bărbat rănit în urma unui accident de muncă.
Lucrătorul forestier a fost lovit de un arbore doborât și probabil a suferit un traumatism grav în zona oaselor bazinului și a capului femural. Cum extracția aero nu era posibilă datorită zonei împădurite, victima care acuza dureri foarte mari a fost transportată mai mulți km. pe UT2000, după ce inițial a fost imobilizată cu atele moderne specifice intervențiilor în zona montană. Intervenția echipei a durat aproximativ 4 ore.
Felicitări pentru profesionalism!!
Sursa/ foto: Salvamont România
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)