Au strâns gunoaiele, au făcut poze cu ele și apoi le-au lăsat acolo…
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/10/gunoaie-1024x683.jpg)
Ca și în alți ani, asociația condusă de un liberal nemțean a adunat voluntari de bună credință cu care a mers pe malul lacului Bicaz și au strâns gunoaie. O acțiune de lăudat la care au participat oameni bine intenționați dar cărora nu li s-a spus că de fapt totul este mai mult pentru poze și că, la fel ca și în anii precedenți, nu a fost contractată nicio firmă care să preia gunoiul, acesta rămânând și în acest an pe malul lacului. Și acum este tot acolo.
Firma care se ocupă de colectarea gunoiului în zonă este acum forțată să ridice pe cheltuiala proprie acest gunoi și din câte înțelegem, ca și în anii trecuți, acum această firmă umblă după organizatorii acțiunii să obțină de la ei niște acte pentru a putea încărca sacii cu deșeurile colectate.
Cu siguranță voluntarii care participă la astfel de activități nu cunosc faptul că ele nu au o finalitate și că deșeurile strânse cu ajutorul lor rămân la fața locului, urmând ca altcineva să găsească o soluție pentru „problema” care așteaptă cuminte în saci.
I.R.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Dupa ce ca au igienizat cat de cat zona, acum marea problema e cine le ridica….Hai, ca s culmea..Numai la romani se poate asa ceva! Morala: pentru ca n are cine le ridica, mai bine sa le fi lasat imprastiate!🙈🙈
Dar nu era treabă firmei de gunoi sa strângă ?de asta nu e bine sa fie voluntari în România ,când sunt oameni plăți să facă acesta treabă și nu o fac și mai și se supără pe voluntari care le fac treabă lor că văcarul pe sat
Dom’le , daca l-au strans, sa-l faca sa dispara.Vine o ploaie , un vant, un cane si le duce la loc.Fa treaba pana la capat daca te-ai apucat.Ai strans gunoiul, ai facut poza si pa.Cine plateste? Localii? Pai ei ce treaba au, ei l-au aruncat, nu l-au strans.Sa plateasca cine strange.
daca le-au strans, sa si le ia acasa.