Ziua Mondială a Educației, marcată într-un mod inedit de elevi ai Liceului de Arte „Victor Brauner”
Biblioteca Județeană “G. T. Kirileanu” și-a propus, în cadrul evenimentului desfășurat vineri, 4 octombrie, ora 10.00, în Secția arte, multimedia “Victor Brauner”, să marcheze Ziua Mondială a Educației printr-o dezbatere menită a trece în revistă reperele concrete legate de educație, într-o manieră interactivă și prin prezentarea unor exemple din diverse spații culturale.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/10/z-1-1024x578.png)
Așadar, copiii clasei a V-a de la Liceul de Arte „Victor Brauner”, coordonați de prof.dr. Luminița Moscalu, au reflectat, prin intermediul unei lecții altfel, fie din perspectiva altor sisteme de educație, fie din perspectiva adulților (părinți / profesori), încercându-se astfel atât conștientizarea lor, cât și câștigarea lor ca parteneri în procesul de educație. Reacțiile copiilor, obținute în contextul apelului la sinceritate, sunt de natură să ofere încredere într-o generație responsabilă, dispusă să-și asume responsabilități și să ofere coordonate sănătoase societății de mâine.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)