[IMAGINI] ACUM: Accident grav în Piatra-Neamț, lângă spital
Astăzi, în jurul orei 15.30 s-a produs un accident rutier grav în municipiul Piatra-Neamț, lângă spitalul județean, pe strada Orhei.
O femeie a fost lovită de o mașină pe trecerea pentru pietoni, fiind rănită destul de grav. În urma impactului, a fost aruncată la câțiva metri de la locul producerii accidentului. Victima a fost preluată și transportată la spital, conștientă.
„ Din cercetările efectuate a reieșit că, în timp ce o tânără de 27 de ani, din Piatra Neamț conducea un autoturism pe strada Orhei din Piatra Neamț, pe direcția de mers Pietricica – Dărmanești, a surprins și accidentat o femeie de 48 de ani, din Piatra Neamț, care era angajată regulamentar în traversarea străzii, pe trecerea pentru pietoni. În urma impactului a rezultat vătămarea corporală a pietonului, care a fost preluat și transportat la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale. Conducătorul auto a foat testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă. ”, a transmis IPJ Neamț.
Revenim cu informații.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Bine ca au pus semafor pe partea cealaltă, pe Dacia unde trece o mașină la 5 minute, oare s au gândit ca aici e mai aproape de spital??? De aia nu e nimic?
Intr-adevar, trecerile de pietoni ar trebui semaforizate.Sunt si multi pietoni care trec strada fara sa se asigure, dar si soferi care nu sunt deloc atenti…La accidentul descris in articol, soferul de pe una din benzi a oprit, iar altul nu…
AVETI PERFECTA DREPTATE ! AR TREBUI SEMAFORIZATE TOATE TRECERILE DE PIETONI.IN PRODUCEREA ACCIDENTELOR DE ACEST FEL,PIETONII IN MAREA LOR MAJORITATE NU SE ASIGURA LA TRAVERSAREA STRAZII,CONSIDERAND CA DACA E TRECERE DE PIETONI NU AU NICI O OBLIGATIE.PACAT !
Vai, pietonul a stricat bijuterie de mașină! Păi se poate?
Doamne nici pe trecerea de pietoni nu este siguranta sa treci,atunci pe unde sa mai trecem în siguranță?soferita trebuia sa fie atenta nu cu nasu in telefon sau cu gandul in alta parte
Unde în străinătate mai exact?
Needucarea pietonilor de regula duce la probleme de genu(trec ca vitele). In strainatate iti iei amenda pt asa ceva-se face un grup compact de 15-20 persoane dupa care se opreste circulatia si li se da prioritate. Plus ca mai sunt de aia ezitanti-se opresc pe trecere sau se apuca sa alerge la un momentdat. Pe mine parintii m-au invatat ceva de genu- ma uit stanga dupa care dreapta iar stanga,pun piciorul pe trecere iar dupa ce se opresc masinile(vazandu-mi soferii intentia de a traversa) traversez strada in ritm alert(acelasi ca la inceputul traversarii nu mai repede sau mai incet).
Femeia a traversat regulamentar. Am văzut accidentul.
Puneti semafoareeee… auziti voi legiutori , faceti ceva pentru acest oras . Trezitivaaaa !!!!
Șoferul să reducă viteza,iar pietonul SĂ SE ASIGURE TEMEINIC, INDIFERENT DACĂ FOLOSEȘTE TRECEREA PENTRU PIETONI,SAU TRAVERSEAZĂ PE LA COLȚUL STRĂZII !!!
Șoferii au vina lor,CLAR, însă nici cu pietonii nu mi-e rușine, haideți să fie serioși..
După părerea mea trecerea aia și cea de la 1 mai ( fata în fața cu sherezat) ar trebui pus semafor ca la piata mai ales ca cea de la 1 mai șoferii vin din vale cu viteza foarte mare și la cea din fata spitalului la fel sunt mulți șoferi care merg cu viteza sau sunt cu nasul in telefon
Da, a devenit ceva normal asta. Pe trecerile de pietoni nu se mai da prioritate, trebuie sa alergi si sa te uiti de 10 ori cand traversezi ca sa nu ti se reteze picioarele, mai ales cand ai de urcat un carut sau o tricicleta. Iar multi dintre pietoni sunt needucati cand vine vorba de trecere de pietoni si de siguranța lor. Oare nu mai bine astepti 1 minut daca vezi coloana de masinisau masini de mare tonaj, sau diverse situații decât sa iti risti viața?? Offff, am devenit atat de nepasatori unii cu altii si atat de plini de noi si interesati doar de propria persoana! Păcat