(FOTO-VIDEO) Exerciţii demonstrative la Piatra-Neamț, cu ocazia Zilei Pompierilor
Joi, 12 septembrie, în fața Hotelului Ceahlău din Piatra-Neamț, au fost prezentate câteva exerciții demonstrative de salvare și intervenție, cu prilejul Zilei Pompierilor.
Acestea au cuprins activități ale alpiniștilor, precum și un exercițiu demonstrativ privind descarcerarea dintr-un autovehicul.
Mai multe detalii despre aceste exerciții demonstrative, dar și cum va fi sărbătorită Ziua Pompierilor în Piatra-Neamț, ne-a oferit Lt. Andrei Grancea, comandantul Detaşamentului de pompieri Piatra-Neamţ.
Ziua Pompierilor din România este o sărbătoare anuală care comemorează în fiecare zi de 13 septembrie Bătălia din Dealul Spirii, care a avut loc în 1848 la București între compania de pompieri condusă de Căpitanul Pavel Zăgănescu și un corp de armată al Imperiului Otoman.
Această zi a fost desemnată ca Zi a pompierilor din România, în cinstea eroismului de care a dat dovadă subunitatea de pompieri în acea luptă din timpul Revoluției Române din 1848.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)