Cartușe din Primul Război Mondial descoperite într-o curte din Neamț
Marți, 09.07.2019, la ora 08:18, Dispeceratul integrat ISU – Ambulanță al județului Neamț a fost anunțat, prin Sistemul național unic pentru apeluri de urgență „112”, despre faptul că în comuna Boghicea, sat Boghicea, a fost descoperită muniție neexplodată.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/07/cartuse123-1024x512.png)
La locul intervenției s-au deplasat doi subofițeri pirotehniști, cu o autospeciala pentru intervenții pirotehnice, care au ridicat 192 de cartuse cal. 7,62 mm, provenite din Primul Război Mondial, în vederea depozitării şi ulterior, a distrugerii. Muniția a fost descoperită de un bărbat, în vârstă de 64 de ani, în curtea locuinței, în timp ce efectua lucrări de întreținere la o anexă.
Echipa pirotehnică a verificat zona cu detectorul de metale pe o suprafaţă de 20 metri pătrați şi nu a mai descoperit alte elemente de muniţie.
- articol documentat cu sprijinul ISU Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)