Bacalaureat supravegheat de jandarmi
Jandarmii nemţeni vor asigura, în perioada 1- 4 iulie, măsurile de ordine publică la 5 centre de examinare din Piatra-Neamţ, Târgu Neamţ şi Roman cu ocazia desfăşurării probelor scrise la examenul de Bacalaureat.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/07/foto-1-1024x768.jpeg)
Misiunea jandarmilor este aceea de a asigura măsurile specifice de ordine şi siguranţă publică în zona unităţilor de învăţământ, conform competenţelor dar şi de a preveni faptele care ar putea tulbura ordinea, liniştea publică dar şi desfăşurarea în condiţii de normalitate a examenului.
Totodată, jandarmii vor păstra permanent legătura cu reprezentanţii instituţiilor şcolare, în vederea soluţionării imediate a oricăror incidente care ar putea pune în pericol siguranţa elevilor sau a cadrelor didactice.
- Informații furnizate de IJJ Neamț, Sergent major Muraru Magdalena Gabriela
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)