Tânăr încarcerat pentru furt
Polițiștii din cadrul Poliţiei oraşului Roznov au depistat, ieri, un tânăr de 18 ani, din Roznov, pe numele căruia Judecătoria Piatra-Neamț a emis un mandat de arestare preventivă pentru comiterea infracțiunii de furt calificat.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2018/10/inchisoare-pe-viata.jpg)
În fapt, la data de 30 aprilie a.c., acesta ar fi pătruns, prin spargerea geamurilor de la ușile de acces, in incinta a două societăți comerciale din Roznov, de unde ar fi sustras mai multe bunuri și 350 de lei, cauzând un prejudiciu de aproximativ 2.300 de lei.
Astfel, la data de 6 mai a.c., acesta a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore și, ulterior, prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Piatra Neamț, care a dispus măsura preventivă a controlului judiciar pentru 60 de zile. Întrucât tânărul nu a respectat obligațiile prevăzute, instanța de judecată a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile.
Polițiștii l-au introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul IPJ Neamț.
- articol documentat cu sprijinul IPJ Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)