SALVAMONT NEAMȚ: Noi imagini de la salvarea cu drona a unui turist accidentat pe Ceahlău
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/06/64300100_2911555435552266_9110199120324198400_n-1.jpg)
Vineri, 14 iunie, salvamontiștii din Neamț au oferit acordarea primului ajutor și transportul unui turist de naționalitate germană ce prezenta o fractură la un membru inferior. Evenimentul s-a produs în zona Polița Scăiuș din Masivul Ceahlău.
Deoarece condițiile meteo au fost favorabile pentru identificarea exactă a zonei, a fost folosită o dronă care a transmis cu exactitate coordonatele victimei.
Prima echipa de intervenție a ajuns în jurul orei 16.30 în zona unde s-a produs accidentul și a acordat primul ajutor imobilizând membrul fracturat cu o atelă vacumatică.
În jurul orei 17, odată cu sosire celei de-a doua echipe, victima a fost asigurata în UT 2000 și s-a început transportul. Au fost necesare mai multe lansări în coardă pentru a depăși zonele de abrupt.
În jurul orei 20 victima care avea dureri considerabile a fost predată la autospeciala SAJ Namț. Intervenția, dificilă și cu factor de risc deosebit de mare, a durat aproape cinci ore. Deși se impunea extracția cu elicopterul, aceasta nu a fost posibilă din punct de vedere tehnic.
VIDEO: Salvamont Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)