Drum lin…
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/05/NTVmZWFmZTFiYTJkNTZjYzQxNDhkMTE0ODBkNTliOA-1024x614.png)
Nicolae Pescaru, considerat cel mai valoros fotbalist al Brașovului, s-a stins din viață la vârsta de 76 de ani, după o lungă suferință.
Timp de 19 ani (1962-1981), Pescaru a îmbrăcat doar tricoul „Steagul Roşu“. A evoluat în 311 meciuri în prima ligă, la care se adaugă alte cîteva sute din Divizia B şi Cupa României.
Legendarul fotbalist deţine şi recordul de goluri marcate pentru FC Braşov- 62 de goluri în Divizia A, urmat de Mugurel Buga şi Marian Ivan, ambii cu câte 57 de goluri.
Condoleanțe familiei!
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Respect