Câștigătorii etapei județene a Sesiunii de referate și comunicări științifice ale elevilor de liceu
În data de 16 mai 2019 a avut loc etapa județeană a Sesiunii de referate și comunicări ale elevilor de liceu. În urma evaluării lucrărilor înscrise în competiție, la nivel județean, au fost selectați elevii cu cel mai mare punctaj obținut pentru a participa la etapa națională, care va avea loc la Alexandria, județul Teleorman, în perioada 25-28 iulie 2019.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/05/istorie-1-1024x512.png)
Astfel, vor reprezenta județul Neamț, la nivel național, elevii: ALEXANDRU PETRONELA-LAURA, Colegiul Național ”Calistrat Hogaș”, clasa a XI-a, îndrumător dna prof. dr. Daniela MĂTĂSARU-IONESCU, cu lucrarea Misiuni medicale străine în Neamț în Primul Război Mondial și APETREI GHEORGHE-RAREȘ, Colegiul Național „Petru Rareș”, clasa a X-a, îndrumător dna prof. dr. Dorina-Luminița DREXLER, cu lucrarea Petru Rareș la 150 de ani: Excelență prin asumarea tradiției.
„Le urăm succes și le mulțumim lor și profesorilor îndrumători pentru efort și consecvență!”, a transmis prof. Elena Preda, inspector şcolar disciplina istorie.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)