NEAMȚ: Găsit mort de pompierii care stingeau un incendiu la o fânărie
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/03/medicina.jpg)
În această dimineață, în jurul orei 05:00, Detașamentul de pompieri Târgu Neamț – Garda 2 Poiana Teiului a fost solicitat să intervină la un incendiu produs la o fânărie în satul Grozăvești, comuna Hangu. La locul evenimentului s-au deplasat două echipaje de pompieri, cu o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD de prim ajutor.
La locul evenimentului, în fân, a fost descoperit un bărbat de aproximativ 60 de ani, decedat, informează ISU Neamț.
Ca urmare a producerii incendiului, au ars construcția din lemn cu suprafața de circa 30 metri pătrați și aproximativ 5 tone de fân depozitat în aceasta.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost ,,folosirea intenționată a sursei de aprindere pentru a genera incendiul”.
Potrivit IPJ Neamț, cercetările continuă pentru distrugere și ucidere din culpă.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/03/53918331_263594101261142_1523328052673642496_n-1024x768.jpg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
De fapt este satul Ruginești!