Impozitul pe venit rămâne 100% la nivel local
Impozitul pe venit colectat la bugetul de stat merge în proporție de sută la sută la bugetele locale, respectiv 22,2 miliarde lei, comparativ cu 15 miliarde, cât s-a repartizat în anul 2018, a declarat Viorica Dăncilă în ședința de Guvern de vineri, 8 februarie.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/02/shutterstock_91944644.jpg)
„Așa cum am spus în mai multe rânduri, 2019 va fi anul investițiilor. În proiectul de buget, alocăm 49,65 miliarde lei (adică 4,86% din PIB) pentru investiții, în creștere cu 45% față de anul 2018. O alocare importantă este la Ministerul Transporturilor unde fondurile sunt cu 6 miliarde lei mai mari, adică cu 74,4% în plus față de anul 2018.
Bugetele locale beneficiază anul acesta de o alocare record. Totalul sumelor care se distribuie din veniturile bugetului de stat şi din subvenţii sunt de 47,9 miliarde lei, cu 19,3% mai mari decât cele din anul 2018, ceea ce reprezintă 61,4% din totalul veniturilor bugetelor locale.
Așadar, bugetul anului 2019 este un buget echilibrat și concentrat atât pe susținerea politicilor sociale, cât și pe sprijinirea politicilor de dezvoltare.”, a mai punctat premierul.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Bravo PSD!4,86% e ceva.