[FOTO//VIDEO] Incendiu în Alexandru cel Bun
Incendiu la un atelier de producție peleți în comuna Alexandru cel Bun, sat Viișoara
În această dimineață, la ora 08:14, Detașamentul de pompieri Piatra Neamț a fost solicitat să intervină la un incendiu produs la un atelier producție peleți în comuna Alexandru cel Bun, sat Viișoara. La locul evenimentului s-au deplasat cinci echipaje de pompieri militari cu patru autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD de prim ajutor, fiind sprijiniți și de voluntari din cadrul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență al comunei Alexandru cel Bun.
Incendiul a fost localizat imediat, iar pagubele au fost limitate la aproximativ 50 de metri pătrați de acoperiș realizat din astereală de lemn și învelitoare din plăci OSB și carton bituminat, care a ars.
Cauza probabilă de producere a acestui incendiu a fost “jar sau scântei de la instalația de ventilare realizată necorespunzător”.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)