Ministerul Educației solicită monitorizarea evoluției cazurilor de gripă şi infecții respiratorii prezente în școli
În urma creşterii senmnificative a cazurilor de gripă din țară, Ministerul Educaţiei a solicitat inspectoratelor școlare monitorizarea evoluției cazurilor de gripă și infecții respiratorii prezente în unitățile de învățământ.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/01/gripa-1-1024x512.png)
„Astfel, în toate școlile din țară, se va efectua zilnic, la începutul orelor de curs, un triaj epidemiologic, în vederea identificării preșcolarilor/elevilor cu simptomatologie de boală, în special respiratorie (febră, tuse, strănut, stare fizică alterată)”, se precizează într-un comunicat de presă emis de Ministerul Educației.
Numărul de cazuri identificate va fi raportat zilnic ISJ/ISMB, medicul din unitățile de învățământ urmând a face preșcolarilor/elevilor recomandările ce se impun.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)