Festivalul de obiceiuri, datini și tradiții de iarnă de la Borlești, ediția a III-a
La invitația primarului Vali Puică, o mare de oameni au participat duminică, 30 decembrie, la cea de-a treia ediție a Festivalului de datini, obiceiuri și tradiții de iarnă din comuna Borlești.
Evenimentul a debutat la ora 14:00, cu o paradă a formaţiilor participante, după care, pe scena amplasată pe terenul din curtea primăriei au urcat, pentru a oferi un spectacol inedit, Ceata urșilor din comuna Dofteana (Bacău) , Ansamblul „Codrii Neamţului” din Piatra-Neamț şi Căiuții mici și mari de la Borlești.
Primarul comunei Borlești, Vali Puică, s-a bucurat să vadă că lumea a venit în număr mare și-a urat tuturor „Sărbători fericite!” și „La mulți ani!”
Borleșteni și localnici din împrejurimi s-au bucurat de acest festival organizat de primăria comunei Borlești în perioada sărbătorilor de iarnă, manifestare care a devenit deja o tradiție în zonă.
Video în procesare….
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)