Actrița Nora Covali, nominalizată la Gala Ambasadorilor Nemțeni. Voteaz-o și tu!
Actrița Nora Covali a fost nominalizată la Gala Ambasadorilor Nemțeni, categoria Artă vizuală.
Aceasta poate fi votat online până la data de 10 noiembrie, accesând următorul link: ambasadorinemteni.ro/nora-covali/
Tot la categoria Artă vizuală, au fost nominalizați și următorii nemțeni: fotograful Ciprian Babor, cameramanul și realizatorul de emisiuni Teodor Petru Moldovan, scriitorul și profesorul Gheorghe Hibovschi, și regizorul Daniel Sandu.
Pe 23 noiembrie îi vom cunoaște, prin votul nemțenilor și al unui juriu de înaltă ținută, pe cei cu care ne mândrim la nivel județean, național și internațional! Printre ei s-ar putea număra anul acesta și actrița Nora Covali, însă numai cu ajutorul voturilor dumneavoastră.
Nora Covali
Născută pe 15 iunie 1977, la Piatra-Neamţ, Nora Covali a absolvit Academia de Teatru şi Film „I. L. Caragiale“ Bucureşti, Secţia Actorie. Şi-a susţinut licenţa cu rolul „Amfisa“, din „Trei surori“, de A.P. Cehov.
A debutat cu rolul „Fiona“, în spectacolul „Beatles şi toată lumea era a mea“ (regia Ada Lupu). Printre cele mai recente roluri ale sale se numără cele din spectacolele „5 minute miraculoase în Piatra Neamţ“, „Herr Paul”, „Cu dragostea nu-i de glumit“, „Soldații“, „România 21“, „Frumoasa călătorie a urşilor panda povestită de un saxofonist care avea o iubită la Frankfurt“.
Gala Ambasadorilor Nemțeni, ediția a II-a, organizată de Consiliul Județean Neamț, prin Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare“, este o ocazie de recunoaștere publică a personalităților nemțene care s-au făcut remarcate pe parcursul ultimului an, iunie 2017 – iunie 2018.
Evenimentul este dedicat celor care au contribuit decisiv la dezvoltarea culturală și instituțională a spațiului românesc, extins și peste granițele țării.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)