Din teama de a nu-i fi luați cei doi copii, o mamă locuia pe străzile din Bodești. Cazul a fost preluat de Asociația Născută Înger
Asociația Născută Înger din Piatra-Neamț a intervenit într-un nou caz social foarte complicat. Asociația a primit ieri un apel disperat prin care se semnala faptul că o mamă cu doi copii stă de două săptămâni ascunsă de ochii autorităților pe străzi, în comuna Bodești.
„Am convenit cu Daniela, cea care ne-a semnalat cazul, sa o gazduiasca in locuinta sa pana dimineata, cand l-am sunat pe domnul primar Barna Marinel. Cu promptitudinea caracteristica ne-a spus ca ne asteapta la primarie pentru a vedea ce solutie gasim pentru acesti micuti si mama lor. Atunci, cum noi, voluntarii ingerilor, suntem neobositi, am purces la drum impreuna cu voluntarele Claudia Filip si Ioana. Ne-am deplasat la o margine de padure, impreuna cu domnul primar pentru a recupera aceste suflete, deoarece au fugit de la Daniela in momentul cand au auzit ca venim.
Mama era speriata ca i se vor lua copiii. Atunci, fiind un pic depasita de aceste evenimente, gasind niste suflete fara acte de identitate, chiar cel mic de trei luni nici nu „exista” ca persoana, am sunat-o pe doamna Geanina Cloșca de la DAS, un om care mereu ma indruma in cazurile dificile cu cele mai bune sfaturi. Sub indrumarea dumneai am inceput sa descalcim itele acestui caz. Am prelut micutii si mama lor, ne-am dus la primarie, am anuntat autoritatile pentru identificare, apoi i-am prezentat la DGASPC Neamt, unde impreuna am gasit solutia de-a fi preluati in regim de urgenta intr-un centru maternal din municipiul Roman.
Fiind formalitatile terminate, am luat micutii si pe mama, i-am dus la noi, i-am spalat, imbracat, facandu-le si bagajele cu cele necesare pentru drum. Le-am dat sa manance si i-am pregatit pentru plecare. Ajunsi la Centrul Maternal „Romanita” am avut placuta surpriza sa fim intampinati de domnul director si de-o ambianta calda, curata. Ne-au prezentat camera unde vor sta cazati in urmatoarele sase luni, beneficiind de toate conditiile unui trai normal.
Asociatia Nascuta Inger multumeste tuturor celor care ne-au sprijinit si ajutat sa avem inca o misiune indeplinita. Nu ii abandonam, ii sustinem incontinuare si speram sa le gasim un adapost pentru perioada care va urma dupa cazarea in acest centru. Avem nevoie de un telefon pentru a-l oferi mamei si a fi permanent alaturi de ea, hainute pentru cei doi micuti, trei ani, cel mare, si cel mic, trei luni. Dar cel mai important este sa le gasim o locuinta.”, a declarat Carmen Suciu de la Asociația Născută Înger din Piatra-Neamț.
Cei care pot oferi ajutor o pot contacta pe Carmen Suciu la telefon 0770 405 849.
Pentru donații în lei:
Asociația Născută Înger
CUI: 36063530
RO58BTRLRONCRT0345309301
BANCA Transilvania Piatra Neamț
Rautatea umana e de nedescris …o fi avand si ea greutatile ei
Draga doamna interesați-vă cine este cu adevărat Simona Țepeș in comuna garcina de unde a fugit de la soțul ei si de la bunica , a avut casa si toate condițiile necesare dar o preferat sa umble după bărbați
Da de ce nu Spune-ți ca acea persoana care nu poate fi numita mama și-a mai abandonat un copil? De ce nu va interesați oameni buni cine e cu adevărat ? Întrebați-o de ce la trimis pe copilul mare de 8 ani cu autobuzul singur ca concubinul nu-l vroia . De la negresti la ocol nu e o ruta de un copil singur . Daca mai vreți informații cu plăcere