Canotoarea Laura Pal, medalie de bronz la CM pentru juniori din Cehia
Laura Pal a fost medaliată ( duminică, 12 august) cu bronz la Campionatul Mondial de canotaj pentru juniori desfășurat la Racice (Cehia). Sportiva legitimată la CS Ceahlăul Piatra-Neamț a făcut parte din echipajul de 8+1 al României.
Colegele din barca de 8+1 ale Laurei Pal, în finala CM din Cehia, au fost următoarele: Amalia Bucu, Georgiana Tătaru, Lorena Constantin, Gabriela Paraschiv, Alice Elena Țurcanu, Iuliana Timoc, Alexandra Ungureanu și Victoria Ștefania Petreanu.
„Medalia de aur a probei regină a canotajului mondial a revenit ambarcațiunii țării gazdă, Cehia (cu timpul de 6 minute, 27 secunde și 280 de sutimi) în timp ce selecționata Statelor Unite ale Americii a fost pe locul secund( cu timpul de 6 minute, 29 secunde și 260 sutimi). Româncele au completat podiumul cu timpul de 6 minute, 31 secunde și 190 sutimi. Germania a terminat pe locul 4, iar Italia a trecut ultima linia de sosire a finalei.”, menționează CS Ceahlăul Piatra-Neamț.
Laura Pal a mai câștigat în 2018 titlul european în Franța, la Gravelines, în proba de „4 fără cârmaci”, România fiind atunci mai bună decât Italia, Danemarca, Elveția și Croația.
surse foto: CS Ceahlăul Piatra-Neamț, Federația Română de Canotaj
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)