O nouă manevră de deversare a apei din Lacul Izvorul Muntelui – Bicaz, în această dimineață
SC Hidroelectrica SA a efectuat manevre de evacuare a apei din Lacul de acumulare Izvorul Muntelui în două etape, ieri, 25 iulie, prima la ora 15:00, la un debit de 50 mc/secundă, a doua etapă la ora 21:30, la un debit de 100 mc/secundă.
În această dimineață, 26 iulie, s-a luat decizia ca, începând cu ora 9:00, cantitatea de apă ce va fi deversată la barajul Izvorul Muntelui să fie de 136 mc/secundă, în conformitate cu Regulamentul de exploatare.
Este o acțiune reglementată care nu trebuie să aibă efecte negative.
Prefectul Județului Neamț, Daniela Soroceanu
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)