Persoana înecată într-un iaz din comuna Bîra
În aceste momente, pompierii nemțeni sunt într-o misiune de căutare a unei persoane înecate în iazul din comuna Bîra.
Comunicat ISU Neamț:
„Miercuri, 04.07.2018, ora 14:54, Dispeceratul Integrat ISU – Ambulanță al județului Neamț a fost anunțat prin numărul unic pentru apeluri de urgență „112” despre faptul că în localitatea Bara, o persoana care a intrat intr-un iaz din localitate nu a mai ieșit la suprafață. La locul evenimentului s-a deplasat de la Detasamentul de Pompieri Roman 7 subofițeri cu o autospecială de primă intervenție și comandă, o barcă, o ambulanță SMURD B2, iar din cadrul Detasamentului de Pompieri Piatra Neamț s-a deplasat echipa de scafandri. De asemenea la locul evenimentului s-a deplasat și o ambulanță TIP C din cadrul SAJ Roman.
Persoana a fost gasită și scoasă la mal de echipa de scafandri, fiind predată la echipajul medical aflat la fața locului începând manevrele de resuscitare. La ora 17.30 persoana a fost declarată decedată.”
Foto: ISU Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)