Bute, un campion adevarat
Meciul Lucian Bute-Jean Paul Mendy ce a avut loc sambata, 9 iulie, la Romexpo-Bucuresti. Bute si-a pus in joc pentru a opta oara centura de campion mondial IBF, categoria supermijlocie, in fata francezului Mendy, de 37 de ani. Francezul, aflat pentru a treia oara in Romania, a sfarsit prin a fi facut KO de invingatorul nostru. Campionul mondial la supermijlocie a bătut sâmbătă seara recordul de audienţă la un meci de box transmis până acum în România. Recordul pe care Bute l-a trecut cu uşurinţă în lupta cu Mendy este unul vechi de nouă ani şi îi aparţinea lui Leonard Doroftei la meciul cu Raul Balbi.
Gh. Adrian
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)