Pompierii nemțeni, oameni până la capăt
Câțiva angajați de la ISU Neamț au organizat o acțiune umanitară în preajma Sărbătorilor Pascale.
În cursul zilei de ieri, 2 aprilie, cadre de la reședința unității au vizitat o familie încercată de soartă, cu șapte copii, din localitatea Dochia, cu speranța de a împărți un strop de bucurie în preajma Sărbătorilor Pascale.
Felicitări, ISU Neamț, pentru implicare!
Cazul a fost prezentat de ziarpiatraneamt.ro în urmă cu câteva săptămâni.
Este vorba despre cazul familiei Matei din Dochia. Părinții copiilor au 30, respectiv 34 de ani, tatăl lucrează cu ziua, iar mama are grijă de șapte suflete. Singurul venit stabil este cel din alocații. Cel mai mare dintre copii este o fetiță de 13 ani, în clasa a VI-a, alți trei fiind și ei la școală în clasa a IV-a (fată), I (băiat), respectiv clasa 0 (băiat). Cei mai mici au 3 ani, 2 ani, respectiv 1 lună.
În urma anchetei sociale urmează să ia și autoritatea locală măsuri, mai ales în ceea ce privește asigurarea unei eventuale locuințe, însă această familie are nevoie urgentă de alimente, haine pentru cei mici, lapte praf pentru bebeluș, produse de igienă (pampersi, săpun, șampon etc.), rechizite pentru cei care merg la școală, încălțăminte etc.
- Asociația Născută Înger
- RO58BTRLRONCRT0345309301
- BANCA Transilvania Piatra-Neamț
Șapte copii din Dochia au o unică dorință: Să aibă de mâncare!
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)