O familie afectată de incendiu în comuna Borca, sprijinită de Instituția Prefectului
În urma unui incendiu, o familie de 5 persoane din Borca a rămas fără acoperiș în toiul iernii. Primarul comunei Borca a solicitat sprijinul prefectului Daniela Soroceanu, care s-a implicat în cel mai scurt timp pentru soluționarea situației de urgență și găsirea unei locuințe temporare.
„Am luat legătura cu domnul Lt. col. Leonte de la ISU Neamț care a identificat un container la Mănăstirea Giurgeni. În cursul zilei de astăzi se va transporta containerul de la Mănăstirea Giurgeni către Borca pentru ca familia să aibă unde locui.”, a declarat Daniela Soroceanu, prefectul județului Neamț.
Astfel de evenimente ne arată că, dincolo de implicarea exemplară a prefectului, poate ar fi cazul ca și autoritățile din comunele nemțene să se gândească mai serios la astfel de riscuri și să aibă amenajate spații pentru situații în care e nevoie de o cazare de urgență pentru un grup mic de persoane.
Lt LEONTE a Identificat unul la M strea Giurgeni > Valea ursului OK , dar cele care sunt la Valeni si de care conationalii nostri si au batut joc , situatie prezentata de ziarul D vstra ,Nu erau mai aproape , de transportat si decat sa le vandalizeze unii , mai curand se dau in custodie autoritatilor de care amintiti ,ptr situatii de urgenta : incendii , inudatii , drumuri blocate pe timp de iarna , etc
Felicitări!
Dovediți faptul că vă pasă! Un gest frumos și omenesc!