Cine a colaborat cu securitatea dintre consilierii județeni (documente CNSAS)
În ultima perioadă Ion Asaftei, președintele ALDE Neamț, a tot deschis discuții despre politicienii din Neamț care au colaborat sau nu cu fosta securitate.
Dacă tot s-a deschis cutia cu maimuțe, am verificat pentru început consilierii județeni. Unii au fost verificați de CNSAS că nu au fost lucrători/colaboratori și aveți mai jos rezultatele, unii erau prea mici, la alții încă mai căutăm documentele.
Dacă printre consilierii județeni la care nu am găsit date vrea cineva să ne trimită dovada că nu a colaborat cu fosta securitate o poate face la e-mail [email protected] și noi vom completa lista.
ASAFTEI ION – deschide aici
ACATRINEI DUMITRU – deschide aici
ACIOCÂRLĂNOAE AUREL – nu am găsit date
AFLOARI MIHAI – nu am gasit date
AGĂLEANU LUCIAN-CORNELIU – nu am găsit date
ANDONI DRAGOȘ-NICOLAE – deschide aici
APOSTOAE ILIE – nu am găsit date
ARSENE IONEL – deschide aici
BACIU VASILE – deschide aici
BANU GABRIELA – deschide aici
BOACĂ DAN – nu am găsit date
BOURCEANU ADRIAN – nu am găsit date
BUHUȘANU BOGDAN – nu am găsit date
CIUBOTARU MĂDĂLINA-VERONICA – nu am găsit date
CIUDIN MIRCEA – deschide aici
CORDUNEANU EDUARD – deschide aici
COSMA FLORIN-MIHAI – deschide aici
DIACONU ADRIAN – deschide aici
DULAMĂ LAURENȚIU-CRISTINEL – deschide aici
DUMITRAȘCU DIONISIE – deschide aici
GRUMEZESCU FLORIN – nu am găsit date
HOPȘA FLORIN-ADRIAN – nu am găsit date
ISCIUC MIHAELA-ELENA – nu am găsit date
LUCA IULIAN – nu am găsit date
LUCACI GABRIEL – nu am găsit date
NECHITA MARIUS-MIHAI – nu am găsit date
NICA VASILE – deschide aici
NISTOR OLGA – nu am găsit date
ONU BOGDAN – nu am găsit date
PELEPCO LUCIAN-FLORIN – nu am găsit date
PUȘCAȘU NECULAI – deschide aici
RADU TUDOREL – deschide aici
STAVARACHE VALENTIN-CONSTANTIN – nu am găsit date
STOICA MIHAI-DORU – deschide aici
UNGURIANU CRISTIAN – deschide aici
I.R.
PS: Urmează să ne facem timp și pentru restul politicienilor din Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
raspunsurile de la CNSAS sunt ca cele de la csm inspectia judiciara,orice ai prezenta raspunsul e la fel nu se confirma.este o aberatie sa consemnezi ca nu a colaborat cu securitatea in conditiile cand era activist de partid cu probleme speciale.mai concret avea dreptul si obligatia de serviciu sa verifice functionarea securitatii si sa dispuna in vederea luarii unor masuri.acest activist nu putea sa ceara documente de la securitate sau sa nu colaboreze cu ei.acest activist avea un statut special si era obligat la colaborare,organele de securitate nu puteau lua o declaratie de la un membru pcr. fara acordul activistului de partid cu probleme speciale.asa ca cele prezentate sunt raspunsuri propagandistice fara o minima verificare.in situatia in care mergeai cu un grup de tineri inafara tarii pe linga faptul ca securitatea iti introducea in grup un informator insasi conducatorul de grup prezenta la intoarcerea in tara , nota informativa privind comportamentul celor pe care i-ai insotit.a te rezuma ca in km.de dosare de la cnsas nu ai gasit o nota este o activitate formala.
Badita ioan