Sărbătoarea Școlii Nemțene, ediția a V-a
Marți, 12 decembrie, Inspectoratul Școlar Județean (ISJ) Neamț a organizat „Sărbătoarea Școlii Nemțene”, eveniment ajuns la cea de-a V-a ediție, în care sunt recunoscute meritele în educație ale elevilor olimpici și cadrelor didactice din județ
Gala de decernare a premiilor de excelență elevilor olimpici și acordarea Trofeului „Domnul Trandafir” s-a desfășurat în sala mare a Teatrului Tineretului din Piatra-Neamț.
Astfel, într-o atmosferă caldă și destinsă, elevi cu rezultate deosebite, alături de profesorii lor îndrumători, au avut parte de recunoștința conducerii județului și respectul corpului profesoral.
Evenimentul a debutat cu intonarea Imnului de Stat al României și cu un moment de reculegere în memoria Regelui Mihai. În cadrul evenimentului au susținut cuvântări prof. Viorel Stan, inspectorul școlar general ISJ Neamț și Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț.
Viorel Stan, inspectorul școlar general ISJ Neamț: Școala nemțeană este în sărbătoare. Este momentul bilanțului, acum trebuie să analizăm activitatea de peste an și să ne gândim la ce va fi în viitor. Planurile de viitor sunt mari, pentru că ne permit rezultatele din acest an. Cei trei piloni principali din jurul elevului, școala – comunitatea – părinții, s-au reunit astăzi pentru a aduce glorie valorilor școlii nemțene.
Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț: Sunt onorat să particip la „Sărbătoarea școlii nemțene”, un eveniment de referință în viața comunității noastre. Este de datoria noastră să recunoaștem atât meritele elevilor, cât și pe cele ale profesorilor. Vreau să vă asigur că instituția pe care o conduc va sprijini mereu orice activitate pe care școala nemțeană o desfășoară, așa cum am făcut și în acest an.
Cel mai așteptat moment a fost, bineînțeles, premierea celor mai merituoși elevi și a cadrelor didactice care s-au evidențiat în acest an.
În cadrul festivității de premiere, au fost răsplătiți cu Diplome de Excelență și premii în bani 41 de elevi sau echipe, alături de profesorii coordonatori, care au făcut cinste județului atât la competițiile naționale, cât și la cele din afara țării.
Un moment cu o încărcătură emoțională deosebită a fost reprezentat de premierea, la categoria „Domnul Trandafir”, a dascălilor care au reușit prin creativitate și multă pasiune să dea sens muncii depuse la catedră. În 2017, la această categorie s-au evidențiat 21 de cadre didactice: Viorel Ciurlea – Palatul Copiilor Piatra-Neamț, Maria Ștențel (biologie) – Școala Gimnazială Secuieni, Aneta Grădinescu (chimie) – Școala Gimnazială Nr. 2 Piatra-Neamț, Maria Dia (discipline tehnice)- Liceul Tehnologic Oglinzi, Ana Cenușă (educatoare) – Școala de Arte „Sergiu Celibidache” Roman, Maria Frăsinel (educatoare) – Școala Gimnazială „Gheorghe Săvinescu” Crăcăoani, Tatiana Donciu (educatoare) – C.N. „Gh. Asachi” Piatra- Neamț), Adrian Sescu (fizică)- C.T. „Petru Poni” Roman, Gheorghe Manolache (informatică) – CN de Informatică Piatra-Neamț, Mihaela Gherghelescu (istorie) – C.N. „Gh. Asachi” Piatra-Neamț, Cristina Bălănescu (istorie) – Școala Gimnazială Nr. 5 Piatra-Neamț, Mariana Dănilă (învățătoare)- CSEI Tîrgu Neamț, Constantin Timofte (învățător) – Școala Gimnazială Bălțătești, Maria Gherghel (învățător) – Școala Gimnazială Gherăești, Țuca Tuncu (lb. engleză) – Școala Gimnazială „Elena Cuza” Piatra-Neamț, Ruxandra Ciocan (lb. franceză) – C.N. „Calistrat Hogaș” Piatra-Neamț, Maria Ignat (lb. și literatura română) – Liceul Tehnologic „Ion Ionescu de la Brad” Horia , Rodica Teodorescu (lb. și literatura română) – Școala Gimnazială Nr. 3 Piatra -Neamț, Ștefan Oprea (religie) – Liceul Teologic Ortodox „Sf. Împărați Constantin și Elena” Piatra-Neamț, Maria Lozincă ( discipline socio-umane) – C.N. „Roman Vodă” Roman, Viorel Vanzariuc Căciureac (vioară, muzică) – Școala de Artă „Sergiu Celibidache” Roman.
Totodată, gala de decernare a premiilor a fost însuflețită cu momente artistice susținute de elevii Liceului de Arte „Victor Brauner”.
Evenimentul a fost organizat cu sprijinul Consiliului Judeţean Neamţ şi al partenerilor educaţionali, care și-au propus să aducă în prim-plan performanţa din sistemul de învăţământ nemţean.
LISTA elevilor și profesorilor premiați la „Sărbătoarea Școlii Nemțene” , ediția a V-a
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT | OLIMPIADA NAȚIONALĂ | NUMELE ELEVULUI | CLASA | PREMIUL ACORDAT DE MEN | NUME PROFESOR | |
1 | COLEGIUL NAŢIONAL „PETRU RAREŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA INTERNAȚIONALĂ DE FIZICĂ, INDONEZIA, YOGYAAKARTA, | LEONTICĂ SEBASTIAN | a XI-a | Medalie de Argint | HARALAMB DOREL |
2 | COLEGIUL NAŢIONAL „CALISTRAT HOGAŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA INTERNAȚIONALĂ DE FILOSOFIE | BÂLICI MIHNEA | a XII-a | MEDALIE DE ARGINT | ECATERINA ROMASCU |
3 | ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA INTERNAȚIONALĂ A ELENISMULUI (LIMBA NEOGREACĂ) | URZICĂ PAULA IOANA | a VII-a | Premiul al III-lea | |
4 | ŞCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE ALECSANDRI” ROMAN | OLIMPIADA INTERNAȚIONALĂ A ELENISMULUI (LIMBA NEOGREACĂ) | LEVÎRDĂ VASILE MATEI | a VI-a | Premiul al III-lea | |
1 | COLEGIUL NAŢIONAL „ROMAN VODĂ” ROMAN | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE FIZICĂ | CHIRIAC GEORGE | a VIII-a | Premiul I | MERFEA ROMEO |
2 | SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „VENIAMIN COSTACHI” MĂNĂSTIREA NEAMȚ | OLIMPIADA NATIONALA DE RELIGIE, CULT ORTODOX | COȘULĂ C. DIMITRIE-CĂTĂLIN | a X-a | Premiul I | LAIU VIOREL-ROMUS |
3 | LICEUL DE ARTE „VICTOR BRAUNER” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ARTE VIZUALE, ARHITECTURĂ ȘI ISTORIA ARTELOR | GRIPCĂ DIANA-ELENA | a XII-a | Premiul I | CUCIUREANU GHEORGHE-SANDU |
4 | LICEUL DE ARTE „VICTOR BRAUNER” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ | DUMITRU EMMY-CONSTANTIN | a XII-a | Premiul I | SIDOR RUSU |
5 | LICEUL TEHNOLOGIC NISIPORESTI | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE INDUSTRIE TEXTILĂ ȘI PIELĂRIE | IACOBUȚI DIANA ALEXANDRA | a XII-a | Premiul I | PASCAL GABRIELA |
6 | COLEGIUL TEHNIC „ION CREANGA” TG. NEAMT | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE MECANICĂ | MIRLESCU ANDREI ALEXANDRU | a XI-a | Premiul I | IFTIME IULIAN IFTIME MIHAELA |
7 | COLEGIUL TEHNIC „GHEORGHE CARTIANU” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE PROTECȚIA MEDIULUI | NECHITA VASILICA SORINA | a XI-a | Premiul I | PALEU MARIANA LUPEI EMILIA ISTRATE MONICA PÂRLEA EUGENIA |
8 | LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ROMAN | ONSS – LICEU – OINĂ | Premiul I | POPA IOAN | ||
9 | ŞCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA GHERĂEŞTI | ONSS – GIMNAZIU – OINĂ BĂIEȚI | Premiul I | BLAJ ALINA, BLAJ SEBASTIAN | ||
10 | ŞCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA BORLEŞTI | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ITALIANĂ | BURSUC VASILICA | a VIII-a | Premiul I | |
11 | COLEGIUL NAŢIONAL „PETRU RAREŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ITALIANĂ | DĂMIAN SARA | a IX-a | Premiul I | |
12 | COLEGIUL NAŢIONAL „CALISTRAT HOGAŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ITALIANĂ | TELEUCĂ ȘTEFANIA | a XI-a | Premiul I | |
13 | ŞCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA GHERĂEŞTI | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA NEOGREACĂ | GHERGHELUC RAUL | a VII-a | Premiul I | |
14 | COLEGIUL NAŢIONAL „ROMAN VODĂ” ROMAN | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA SPANIOLĂ | BALCAN DIANA | a X-a | Premiul I | |
1 | COLEGIUL NAŢIONAL „PETRU RAREŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NATIONALA DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ | NICORESCU BOGDAN | a IX-a | Premiul al II-lea | LILIANA PISTOL |
2 | SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „VENIAMIN COSTACHI” MĂNĂSTIREA NEAMȚ | OLIMPIADA NATIONALA DE LIMBI CLASICE-LIMBĂ GREACĂ VECHE | CHIHAIA MODEST | a IX-a | Premiul al II-lea | ARGATU ILARION |
3 | LICEUL TEOLOGIC „EPISCOP MELCHISEDEC” ROMAN | OLIMPIADA NATIONALA DE LIMBI CLASICE-LIMBĂ GREACĂ VECHE | DOLIȘ IOAN | a XII-a | Premiul al II-lea | STOICA ANA MARIA IRINA |
4 | COLEGIUL NAŢIONAL „CALISTRAT HOGAŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA GERMANĂ MODERNĂ | MERTICARIU MĂDĂLINA MARIA | a X-a | Premiul al II-lea la proba de proiect | GAVRILUȚĂ MIHAELA |
5 | COLEGIUL NAŢIONAL „ROMAN VODĂ” ROMAN | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE MATEMATICĂ | POLENCIUC RAREŞ | a VII-a | Premiul al II-lea | CONSTANTIN GABRIEL |
6 | COLEGIUL NAŢIONAL „PETRU RAREŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE FIZICĂ | APOSTOL ALEXANDRU | a VI-a | Premiul al II-lea | SECARA CRISTINEL |
7 | COLEGIUL NAŢIONAL DE INFORMATICĂ PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI | ALISTAR ȘERBAN-FLORIN | a XII-a | Premiul al II-lea | FLORENTINA UNGUREANU |
8 | SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „VENIAMIN COSTACHI” MĂNĂSTIREA NEAMȚ | OLIMPIADA NATIONALA DE RELIGIE, CULT ORTODOX | ȘLEAPCĂ N. ALEXANDRU | a XI-a | Premiul al II-lea | DANILIUC MIHAIL |
9 | LICEUL TEOLOGIC ORTODOX ,,SFINȚII ÎMPĂRAȚI CONSTANTIN ȘI ELENA,, PIATRA-NEAMȚ | OLIMPIADA NATIONALA DE RELIGIE, CULT ORTODOX | GÂRBEA IONUȚ-MĂDĂLIN | a IX-a | Premiul al II-lea | OPREA ȘTEFAN |
10 | LICEUL DE ARTE „VICTOR BRAUNER” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ | HORGHIDAN ANASTASIA-IOANA | a III-a | Premiul al II-lea | IRINA-OANA HORGHIDAN |
11 | LICEUL DE ARTE „VICTOR BRAUNER” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ | AILENEI LAURA-VASILICA | a XI-a | Premiul al II-lea | VASILE-DANIEL MIRON-ANASTASIU |
12 | LICEUL TEOLOGIC „EPISCOP MELCHISEDEC” ROMAN | OLIMPIADA NAŢIONALĂ CORALĂ | ANSAMBLUL CORAL „LAUDAMUS” reprezentat de elevul NETEA MARIAN | IX-XII | Premiul al II-lea | GHEORGHE GOZAR |
13 | LICEUL DE ARTE „VICTOR BRAUNER” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ARTE VIZUALE, ARHITECTURĂ ȘI ISTORIA ARTELOR | RĂUCESCU RĂZVAN | a XII-a | Premiul al II-lea | POTOP ŞTEFAN |
14 | LICEUL DE ARTE „VICTOR BRAUNER” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ARTE VIZUALE, ARHITECTURĂ ȘI ISTORIA ARTELOR | SÂRBU MIHAELA | a XI-a | Premiul al II-lea | TANASĂ CAMELIA-TATIANA |
15 | COLEGIUL TEHNIC „MIRON COSTIN” ROMAN | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE CONSTRUCȚII, INSTALAȚII ȘI LUCRĂRI PUBLICE | BĂCĂOANU CAMELIA LOREDANA | a XI-a | Premiul al II-lea | CĂRPUŞOR CRINA STOIA MIOARA ADĂSCĂLIŢEI MARINELA |
16 | COLEGIUL TEHNIC FORESTIER PIATRA NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE FABRICAREA PRODUSELOR DIN LEMN | PARASCHIV PAVEL | a XI-a | Premiul al II-lea | PAIU IULIAN DUNĂRE CONSTANTIN |
17 | COLEGIUL TEHNIC „GHEORGHE CARTIANU” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE PROTECȚIA MEDIULUI | SPÎNU ANA MARIA | a XII-a | Premiul al II-lea | PALEU MARIANA LUPEI EMILIA ISTRATE MONICA |
18 | LICEUL CU PROGRAM SPORTIV PIATRA-NEAMȚ | ONSS – GIMNAZIU – HANDBAL BĂIEȚI | Premiul al II-lea | CABA ADRIANA, CABA RĂZVAN | ||
19 | COLEGIUL NAŢIONAL „ROMAN VODĂ” ROMAN | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA NEOGREACĂ | LEVÎRDĂ IOANA | a VIII-a | Premiul al II-lea | |
20 | ŞCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA BODEŞTI | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA SPANIOLĂ | BIZU BIANCA-ELENA | a VIII-a | Premiul al II-lea | |
1 | COLEGIUL NAŢIONAL „ROMAN VODĂ” ROMAN | OLIMPIADA NATIONALA DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ | FĂRCĂȘEL GEORGIANA ALECSIA | a VI-a | Premiul al III-lea | ALEXANDRU PAUL |
2 | SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „VENIAMIN COSTACHI” MĂNĂSTIREA NEAMȚ | OLIMPIADA NATIONALA DE LIMBI CLASICE-LIMBĂ GREACĂ VECHE | URSACHE M. CASIAN | a XI-a | Premiul al III-lea | ARGATU ILARION |
3 | COLEGIUL NAŢIONAL „CALISTRAT HOGAŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA GERMANĂ MODERNĂ | FILIOREANU DRAGOȘ MIHAI | a IX-a | Premiul al III-lea la proba de proiect | GAVRILUȚĂ MIHAELA |
4 | LICEUL TEOLOGIC ROMANO-CATOLIC „SFÂNTUL FRANCISC DE ASSISI”, ROMAN | OLIMPIADA NATIONALA DE RELIGIE, CULTUL ROMANO -CATOLIC | DĂNUȚ MIRCEA-ALEXANDRU | a X-a | Premiul al III-lea | SOFRONIE MARIANA |
5 | COLEGIUL TEHNIC „PETRU PONI” ROMAN | OLIMPIADA NATIONALA DE RELIGIE, CULTUL ROMANO -CATOLIC | PETRIȘOR LAURA CRISTINA | a IX-a | Premiul al III-lea | SUSANU CRISTINA |
6 | SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „VENIAMIN COSTACHI” MĂNĂSTIREA NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ARTE VIZUALE, ARHITECTURĂ ȘI ISTORIA ARTELOR | HRENCIUC ADRIAN-IONUŢ | a XI-a | Premiul al III-lea | ŢÂRDEA DAN |
7 | SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „VENIAMIN COSTACHI” MĂNĂSTIREA NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ARTE VIZUALE, ARHITECTURĂ ȘI ISTORIA ARTELOR | LUCA ŞTEFAN | a XII-a | Premiul al III-lea | ŢÂRDEA DAN |
8 | LICEUL DE ARTE „VICTOR BRAUNER” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ | PLEŞCAN DAN-MARIAN | a XI-a | Premiul al III-lea | LEONID CIOBANU |
9 | LICEUL TEHNOLOGIC ”VASILE SAV” ROMAN | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ELECTRONICĂ, AUTOMATIZĂRI, TELECOMUNICAȚII | UNGUREANU ALEXANDRU | a XII-a | Premiul al III-lea | STOLNEAN MĂRIOARA PLOȘNIȚĂ LĂCRĂMIOARA UNGUREANU MARELENA CURPĂN DANIEL |
10 | LICEUL CU PROGRAM SPORTIV PIATRA-NEAMȚ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE PREGĂTIRE SPORTIVĂ TEORETICĂ | DUMITRU IOAN RADU | a IX-a | Premiul al III-lea | CAZACU MĂRIOARA |
11 | LICEUL CU PROGRAM SPORTIV PIATRA-NEAMȚ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE PREGĂTIRE SPORTIVĂ TEORETICĂ | RUSU ANA GABRIELA | a X-a | Premiul al III-lea | CAZACU MĂRIOARA |
1 | COLEGIUL NAŢIONAL „ROMAN VODĂ” ROMAN | OLIMPIADA NATIONALA DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ | PUȘCAȘU OTILIA MARIA | a V-a | Mențiune | ALEXANDRU PAUL |
2 | COLEGIUL NAŢIONAL „CALISTRAT HOGAŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ENGLEZĂ | ORUC LUIZA ELISABETA | a IX-a | Mențiune | TANIA BUCUR |
3 | COLEGIUL NAŢIONAL „CALISTRAT HOGAŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA GERMANĂ MODERNĂ | SÎRBU ELENA ANDREEA | a XI-a | Mențiune la proba de proiect | GAVRILUȚĂ MIHAELA |
4 | COLEGIUL NAŢIONAL „PETRU RAREŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ISTORIE | CEORNOLETA CASANDRA CHRISTIANA | a X-a | Mențiune | DORINA LUMINITA DREXLER |
5 | COLEGIUL NAŢIONAL „CALISTRAT HOGAŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ISTORIE | MAZILU CORINA-OANA | a XII-a | Mențiune | MĂTĂSARU-IONESCU DANIELA – ELENA |
6 | COLEGIUL NAŢIONAL „PETRU RAREŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE MATEMATICĂ | SPIRIDON CĂLIN | a XII-a | Mențiune | SANDOVICI VALERICĂ ADRIAN |
7 | COLEGIUL NAŢIONAL „ROMAN VODĂ” ROMAN | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE FIZICĂ | BUTIURCĂ MIHNEA | a VI-a | Mențiune | OSTAFE CONSTANTIN |
8 | COLEGIUL NAŢIONAL „PETRU RAREŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE FIZICĂ | PASCAL FLAVIA-CRISTIANA | a VII-a | Mențiune | ILIE AIDA |
9 | COLEGIUL NAŢIONAL „PETRU RAREŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE FIZICĂ | MANOLE DANIEL | a IX-a | Mențiune | HARALAMB DOREL |
10 | COLEGIUL NAŢIONAL „PETRU RAREŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ASTRONOMIE ȘI ASTROFIZICĂ | PASCAL FLAVIA-CRISTIANA | a VII-a | Mențiune | ONICIUC GRIGORUTA |
11 | COLEGIUL NAŢIONAL „PETRU RAREŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE CHIMIE | FILIP-MURARU ELENA | a VIII-a | Mențiune | IONICĂ FLORICA |
12 | COLEGIUL NAŢIONAL „PETRU RAREŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE CHIMIE | APETROAIE TUDOR-PAUL | a X-a | Mențiune | IONICĂ FLORICA |
13 | ŞCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE ALECSANDRI” ROMAN | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE CHIMIE | LEANCĂ IOANA | a VIII-a | Mențiune | POPA ECATERINA |
14 | COLEGIUL NAŢIONAL DE INFORMATICĂ PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE INFORMATICA | DĂSCĂLESCU ȘTEFAN-COSMIN | a IX-a | Mențiune | GHEORGHE MANOLACHE |
15 | COLEGIUL NAŢIONAL „ȘTEFAN CEL MARE” TÎRGU NEAMȚ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI | VASILIU ANA | a XI-a | Mențiune | CRACANĂ IOAN |
16 | LICEUL TEOLOGIC ROMANO-CATOLIC „SFÂNTUL FRANCISC DE ASSISI”, ROMAN | OLIMPIADA NATIONALA DE RELIGIE, CULTUL ROMANO -CATOLIC | CIOBANU DANIEL | a XI-a | Mențiune | SOFRONIE MARIANA |
17 | ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 PILDEȘTI CORDUN | OLIMPIADA NATIONALA DE RELIGIE, CULTUL ROMANO -CATOLIC | PĂTĂCHI DENISA | a VII-a | Mențiune | BLAJ PAULINA |
18 | LICEUL TEORETIC „VASILE ALECSANDRI” SĂBĂOANI | OLIMPIADA NATIONALA DE RELIGIE, CULTUL ROMANO -CATOLIC | PERCĂ DIANA | a VIII-a | Mențiune | GHERGUȚ VALERIA |
19 | LICEUL TEOLOGIC „EPISCOP MELCHISEDEC” ROMAN | OLIMPIADA NATIONALA DE RELIGIE, CULT ORTODOX | VIERU STEFAN | a X-a | Mențiune | BĂRLIBA IOAN |
20 | LICEUL DE ARTE „VICTOR BRAUNER” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ | TIMOFTE NATHANAEL | a V-a | Mențiune | IRINA-OANA HORGHIDAN |
21 | LICEUL DE ARTE „VICTOR BRAUNER” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ | ARSENI REBECA-LIA | a XI-a | Mențiune | PETRU AZAHARIOAIE |
22 | LICEUL DE ARTE „VICTOR BRAUNER” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ | PĂDURARU LAURA | a X-a | Mențiune | SORIN-VASILE GĂBUROI |
23 | LICEUL DE ARTE „VICTOR BRAUNER” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ | CIOBANU TUDOR-GEORGE | a IX-a | Mențiune | MARCEL BALTAG |
24 | LICEUL TEHNOLOGIC OGLINZI RĂUCEŞTI | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE EDUCAȚIE TEHNOLOGICĂ | RACHIERU MARIA DENISA | a VII-a | Mențiune | FILIP GHEORGHE |
25 | LICEUL TEHNOLOGIC ”SFÂNTUL IOAN DE LA SALLE” PILDEȘTI | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE CONSTRUCȚII, INSTALAȚII ȘI LUCRĂRI PUBLICE | DĂMOC MĂDĂLINA TATIANA | a XII-a | Mențiune | PLOȘNIȚĂ TRAIAN BULGAGIU EUGEN |
26 | LICEUL TEHNOLOGIC ”VASILE SAV” ROMAN | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ELECTRIC, ELECTROTEHNIC, ELECTROMECANIC | AGACHI ȘTEFAN | a XI-a | Mențiune | PLOȘNIȚĂ LĂCRĂMIOARA UNGUREANU MARELENA TUTU MIHAI |
27 | COLEGIUL TEHNIC „GHEORGHE CARTIANU” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE INDUSTRIE ALIMENTARĂ | PODOLEANU MĂDĂLINA IONELA | a XI-a | Mențiune | CERCEL GEORGE CASIAN MARIAN |
28 | COLEGIUL TEHNIC DE TRANSPORTURI PIATRA NEAMȚ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE MECANICĂ | BOIȚĂ I. COSMIN MIHAI | a XII-a | Mențiune | MIHĂEȘ DANIELA ALBU-IACOB CRISTINA STAHIE MARIA |
29 | LICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC-ADMINISTRATIV PIATRA NEAMȚ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE TURISM ȘI ALIMENTAȚIE | CAPRARU I.R. DELIA ANA-MARIA | a XI-a | Mențiune | DAMIAN ANAMARIA PANȚIRU TEODORA DOBREA MIHAELA HODREA LUMINIȚA |
30 | LICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC-ADMINISTRATIV PIATRA NEAMȚ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE TURISM ȘI ALIMENTAȚIE | POPA V. ANA-MARIA | a XII-a | Mențiune | DOBREA MIHAELA DAMIAN ANAMARIA BURUIANĂ GIANINA HODREA LUMINIȚA |
31 | LICEUL TEHNOLOGIC ”ION IONESCU DE LA BRAD” HORIA | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE AGRICULTURĂ – CREȘTEREA ANIMALELOR | FĂRMUȘ C. PETRICĂ | a XII-a | Mențiune | SAMSON CONSTANTIN LOZINCĂ DORU |
32 | LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ROMAN | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE PREGĂTIRE SPORTIVĂ TEORETICĂ | DUMITRU ALEXANDRU IONEL | a XII-a | Mențiune | DĂNILĂ GHERGHE |
33 | LICEUL CU PROGRAM SPORTIV PIATRA-NEAMȚ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE PREGĂTIRE SPORTIVĂ TEORETICĂ | TODIRESEI TEODOR-CONSTANTIN | a X-a | Mențiune | CAZACU MĂRIOARA |
34 | ŞCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA GHERĂEŞTI | ONSS – GIMNAZIU – OINĂ FETE | Mențiune | BLAJ ALINA, BLAJ SEBASTIAN | ||
35 | LICEUL CU PROGRAM SPORTIV PIATRA-NEAMȚ | ONSS – LICEU – VOLEI FETE | Mențiune | ASMARANDEI CARMEN LENUȚA | ||
36 | COLEGIUL NAŢIONAL „ROMAN VODĂ” ROMAN | OLIMPIADA NATIONALA DE LINGVISTICĂ | FĂRCĂȘEL GEORGIANA ALECSIA | a VI-a | Mențiune | ALEXANDRU PAUL |
37 | COLEGIUL NAŢIONAL „CALISTRAT HOGAŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAŢIONALĂ DE ARGUMENTARE, DEZBATERE ŞI GÂNDIRE CRITICĂ ”TINERII DEZBAT” | TOMA TEODOR | a XI-a | Mențiune | LOSTUN PETRUȚA |
38 | COLEGIUL NAŢIONAL „CALISTRAT HOGAŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAŢIONALĂ DE ARGUMENTARE, DEZBATERE ŞI GÂNDIRE CRITICĂ ”TINERII DEZBAT” | MALAICU ANDREI | a XI-a | Mențiune | LOSTUN PETRUȚA |
39 | COLEGIUL NAŢIONAL „CALISTRAT HOGAŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAŢIONALĂ DE ARGUMENTARE, DEZBATERE ŞI GÂNDIRE CRITICĂ ”TINERII DEZBAT” | PĂTRUNJEL EDUARD CONSTANTIN | a XI-a | Mențiune | LOSTUN PETRUȚA |
40 | COLEGIUL NAŢIONAL „CALISTRAT HOGAŞ” PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ITALIANĂ | GAVRILUȚĂ ELENA-IUSTINA | a X-a | Mențiune | |
41 | LICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC – ADMINISTRATIV PIATRA-NEAMŢ | OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ITALIANĂ | ȚĂBÎRNAC MARIA-ALEXANDRA | a XII-a | Mențiune |
Felicitări. ..tot respectul