SVSU Săvinești și-a dovedit din nou eficiența
Un incendiu de vegetație uscată, izbucnit în spatele combinatului de la Săvinești, a demonstrat încă o dată necesitatea, dar și eficiența SVSU Săvinești care a intervenit alături de pompierii de la Piatra-Neamț pentru stingerea focului.
Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență din județul Neamț au următoarele atribuții principale:
- desfășoară activități de informare și instruire privind cunoașterea și respectarea regulilor și a măsurilor de apărare împotriva incendiilor;
- verifică modul de aplicare a normelor, reglementărilor tehnice și dispozițiilor care privesc apărarea împotriva incendiilor, în domeniul de competență;
- asigură intervenția pentru stingerea incendiilor, salvarea, acordarea primului ajutor și protecția persoanelor, a animalelor și a bunurilor periclitate de incendii sau în alte situații de urgență.
Mai multe detalii despre atribuțiile Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență din județul Neamț aici.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)