Tiramisu cu Piața Centrală din Piatra-Neamț
Azi a avut loc o nouă dezbatere pe tema administrării pieței centrale la care au participat niște consilieri locali, cineva din partea primăriei și încă cineva din partea Urban.
Discuțiile au fost… la nivel de patiseri. Pișcoturile majoritare s-au lăsat încălecate de dreptacii care au făcut o brânză cu caietul de sarcini și au pus-o de-un tiramisu presărat cu pudră de băgare în seamă.
La cum se prezintă situația, piața va ajunge la Urban pentru că cei de la Urban o vor și sunt ajutați din toate direcțiile, iar cei care sunt majoritari în Consiliul Local habar nu au cum ar putea să îi ia Urban-ului Piața. Mai concret, cei de la Urban și grupurile de interese care apără Urban-ul joacă șah și își planifică jocul cu multe mutări înainte, băieții de la Consiliul Local se cred la table și tot dau cu zarul, dar nu le iese decât deplasarea în diagonală pe tabla pe care se joacă administrarea pieței centrale.
Piața Centrala nu ar trebui să ajungă la Urban, deoarece am văzut ce poate Urban, dar, din păcate, la cum se prefigurează lucrurile și la cum și-au pregătit terenul cei care vor să ajungă piața la Urban sunt șanse serioase să ajungă la Urban. Realizarea scoaterii pieței la licitație se poate face doar printr-o serie de mutări și decizii inteligente și bine planificate sau prin încălcarea legii. Nu știu de ce, dar când mă uit la consilierii locali cred că varianta cu mutări și decizii inteligente nu este realizabilă.
I.R.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Atentie madam primarie sa vezi urban ce preturi practica in doi ani cinta cucuveaua …
” Nu știu de ce, dar când mă uit la consilierii locali cred că varianta cu mutări și decizii inteligente nu este realizabilă.”Pentru ca ai vederea buna, draga Robert…cand vrei .