Evocare Nicolae Labiș la Biblioteca Judeţeană „G. T. Kirileanu” Neamţ
Biblioteca Judeţeană „G. T. Kirileanu” Neamţ marchează cei 60 de ani de la trecerea în veșnicie a poetului Nicolae Labiș, oferind în dar cititorilor răvașe cu versuri ale celui care, pe 22 decembrie 1956, la doar 21 de ani, lăsa literaturii române, o moștenire fundamentală.
Așadar, cititorii bibliotecii județene vor fi invitați să-l redescopere pe Nicolae Labiș și în același timp să se reapropie de valențele poeziei la superlativ.
Adrian Alui Gheorghe, directorul Bibliotecii Județene: “Nicolae Labiş reiterează mitul poetului veşnic tînăr, prin operă şi destin rămîne o uimire şi un mister pentru întreaga noastră literatură. Pe linie maternă Labiş este, practic, nemţean, mama lui este născută la Topoliţa, poetul însuşi şi-a petrecut multe vacanţe la bunicii materni. Pe cei care vibrează la poezia lui Nicolae Labiş îi îndemn să intre pe site-ul bibliotecii noastre să vadă sau să revadă filmul manifestării de anul trecut, cînd am avut invitată pe sora poetului, doamna Margareta Labiş, care a făcut mărturisiri determinante despre opera şi destinul celui care ne-a lăsat o moştenire literară inegalabilă”.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)