Un an de la Colectiv. Comemorare la Curtea Domnească din Piatra-Neamț
Duminică, 30 octombrie, întreaga Românie a comemorat tăcută împlinirea unui an de la tragedia de la Colectiv. Seara, începând cu 18:30, mai mulți nemțeni s-au adunat pe platoul de la Curtea Domnească pentru a se alătura victimelor incendiului, pentru a aprinde lumânări și a menține vie memoria celor care au murit la Colectiv sau se află acum în clinici de recuperare. Pe peretele bisericii Sf. Ioan Domnesc s-a realizat o proiecție cu chipurile celor a căror viață a fost curmată pe nedrept la Colectiv.
Inițiativa aparține Asociației Sens Civic, organizator – Alexandra Gherasim.
„Ne-am gândit că ar fi un gest frumos din partea noastră să ne reamintim de cei care și-au pierdut viața în clubul Colectiv. Putea fi oricine în acel club, puteam fi eu sau alți tineri ca mine.” a declarat Alexandra Gherasim, 16 ani.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Foarte frumos gest! Odihnească – se în pace, acei tineri nevinovați!