Conferință de presă ALDE Neamț
Vineri, 2 septembrie, la sediul ALDE din municipiul Piatra-Neamț a avut loc o nouă conferință de presă la care au participat vicepreședintele CJ Neamț, Ion Asaftei, și prim vicepreședinții ALDE Neamț, Mihai Alexandru și Iulian Luca.
Conferința de presă a început printr-un moment de reculegere pentru victimele cutremului din Italia, după care copreședintele ALDE Neamț, Ion Asaftei, a criticat vehement noile promisiuni de precampanie ale PNL, precum și lipsa de profesionalism a actualului guvern tehnocrat. De asemenea, Ion Asaftei a adus în discuție și gravele afirmații realizate de ambasadorul SUA în Moldova, numindu-le o „actualizare a tezelor lui Stalin”.
Prim vicepreședintele Mihai Alexandru, în cadru de membru al AGA de la Troleibuzul a menționat că după 6 septembrie nemțenii vor beneficia de un transport la nivel european, cele 15 mașini noi achiziționate în acest an fiind introduse pe traseele din județ.
Prim vicepreședintele Iulian Luca a ținut să felicite consilierii locali care nu au aprobat în Consiliul Local al municipiului Piatra-Neamț niște hotărâri care, din punctul domniei sale de vedere, ar fi adus prejudicii administrației locale – vorbim în special despre oferirea în folosință gratuită a bazei sportive Ceahlăul unei echipe de fotbal. De asemenea, Iulian Luca și-a anunțat intenția de a candida la alegerile parlamentare pentru funcția de senator.
Mai multe detalii în materialul video.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)