Hotărârile Consiliului Local Pângărați, în pericol de a fi contestate?
Pe o reţea de socializare, d-nul Radu Laurentiu, locuitor a comunei Pângăraţi, a tras un semnal de alarma referitor la componenţa incompletă a Consiliului Local al Primăriei Pângăraţi.
Începând cu luna ianuarie 2015 din componenţa CL lipseste un consilier, în persoana d-lui Dumitru Nistor, care a fost eliminat din CL pe motiv de absenţe nemotivate (varianta oficială), în conformitate cu legea 215/2001 (Legea Administraţiei Publice Locale), art 31, punctul 3:
(3) În situaţia în care consiliul local nu se poate reuni nici la a treia convocare din cauza absenţei nemotivate a consilierilor locali, instanţa va declara vacante, prin hotărâre, locurile consilierilor locali aleşi care au lipsit nemotivat la oricare dintre cele 3 convocări. Sesizarea instanţei se face de către prefect în maximum 3 zile de la data şedinţei, pe baza procesului-verbal al şedinţei, întocmit de secretarul unităţii administrativ-teritoriale. Hotărârea instanţei se pronunţă în maximum 3 zile de la primirea sesizării din partea prefectului şi poate fi atacată cu recurs la instanţa competentă. În cazul în care locurile declarate vacante, potrivit procedurii de mai sus, nu pot fi ocupate cu supleanţii înscrişi pe listele de candidaţi respective, potrivit legii, se organizează alegeri parţiale pentru completare, în termen de 90 de zile.
Până aici toate bune și frumoase, dar conform aceleiaşi legi amintite mai sus, consilierul respectiv trebuia înlocuit, ceea ce nu s-a întâmplat, d-nul Dumitru Nistor figurând și acum pe lista de consilieri, dacă ar fi să ne luăm după site-ul oficial al primăriei.
Deci, dacă în anul 2012 au fost validaţi 15 consilieri, normal ar fi ca în 2016, în şedinţele CL să se regăsească tot 15, conform aceleiaşi legi a Administraţiei Publice Locale, articolul 29, punctul 1:
(1) Numarul membrilor fiecarui consiliu local se stabileste prin ordin al prefectului, in functie de populatia comunei sau a orasului, raportata de Institutul National de Statistica si Studii Economice la data de 1 ianuarie a anului in curs sau, dupa caz, la data de 1 iulie a anului care preceda alegerile, dupa cum urmeaza:
Numărul locuitorilor comunei sau ai orașului | Numărul consilierilor |
până la 1.500 | 9 |
între 1.501 și 3.000 | 11 |
între 3.001 și 5.000 | 13 |
între 5.001 și 10.000 | 15 |
între 10.001 și 20.000 | 17 |
între 20.001 și 50.000 | 19 |
între 50.001 și 100.000 | 21 |
între 100.001 și 200.000 | 23 |
între 200.001 și 400.000 | 27 |
peste 400.000 | 31 |
Vom urmări în continuare aceste aspecte…
M.C.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
este o vorba in popor;daca taceai filosof ramaneai”nu mi-am inchipuit ca un tanar cu pretentii de pru sa fie asa de slab pregatit sau sa incerce o manipulare de doi lei.paragraful din lege indicat nu are nici o legatura cu situatia descrisa de la pangarati.dar se vede ca cei care il sustin pe mitica stiu carte tot cat el.in situatia in care ppdd judet nu a venit cu nici o propunere ce legatura are prefectul cu situatia in cauza?daca un consilier local a fost pus pe liber nu inseamna ca ceilalti 14 consilieri locali nu sunt majoritari pentru a tine sedintele de consiliu.este o mare prostie sa sustii aplicarea art.31 din legea 215/2001.doar in mintea unui om total nepregatit poate fi aceasta interpretare.eu zic sa cautam ceva mai serios si apoi sa o facem pe omul pregatit la toate.sau poate laurentu s-a consultat cu seful lui politic cazan.dar vad ca el mai stie si o varianta neoficiala pentru care mitica a pierdut mandatul.poate mitica era o valoare extraordinara a consiliului local si nu a fost pretuit.nu-i nimic acum va mai cere un mandat si oamenii cred povestea si il da.laurentu pacat de tine ca ai iesit cu aceasta sustinere fiindca apareai un tanar pregatit si dadeai sperante unor tineri.asa ca pune mana pe carte nu e tarziu.
Draga domnule Timofte dar sotia dumneavoastra care se crede mare jurista si este mana dreapta a contabilei ce parere are?
https://www.youtube.com/watch?v=6rdIWJVjHsU
Ea stie toate legile. Nu? S-au terminat locurile la PRM si s-a fofilat pe la UNPR… Nu a mai avut loc la partidele conduse de domnul primar. Dumneavoastra si intreaga familie sunteti juristi??? Bravo!
In cazul de fata… Nu i-am luat apararea lui Nistor ci doar am observat un lucru pe care dumneavoastra, cu toate contractele juridice pe care le aveti cu primaria Pangarati nu le-ati observat… Si inca un lucru… exista si posibilitatea sa fi gresit… este normal doar sunt om… Macar eu am curaj sa recunosc… Dar dumneavoastra care faceti si ati facut plangeri pe la DNA fara cunostinta de cauza si v-ati facut de tot rasul cu prostiile pe care le debitati si le-ati tot debitat, ascunzandu-va in spatele sotiei… Unde este curajul….
„Fie roata si patrata se invarte ea odata!”