Sf. Mc. Eutropiu, Cleonic și Vasilisc
Sfinții Mucenici Eutropiu, Cleonic și Vasilisc, pomeniți în calendarul creștin ortodox la 3 martie, au trăit în timpul împăraților Dioclețian și Maximian (284-305), fiind soldați.
Eutropiu si Cleonic erau frati, iar Vasilisc era nepot Sfântului Teodor Tiron . Propovăduitori ai credinței, au fost prinși, împreună cu Sfântul Teodor, si au rămas în temniță multă vreme, după mucenicia lui.
Asclepiodot, conducătorul orașului Amasea din Capadociei, a cerut celor trei prizonieri creștini să renunțe la credința creștină. Ei însă au mărturisit cu hotărâre pe Hristos și au fost supuși la chinuri grele.
Sfântul Eutropiu a fost rugat în timpul acestor chinuri nu să jertfească zeilor, ci doar să spune înaintea poporului că a făcut acest lucru. Dar sfântul mucenic a rămas tare în credința sa, pătimind până la sfârșit.
În ziua de 3 martie 308, Sfinții Eutropiu și Cleonic au fost crucificați în orașul Pontine Amasea (Asia Mică), iar Sfântul Vasilisc a fost omorât în ziua de 22 mai, în orașul Comana.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)