Lebădă salvată de echipajele ISU
Duminică, 7 februarie, în jurul orei 17.20, echipajele ISU au intervenit cu autospeciale și barca pneumatică pentru a salva o lebădă de pe râul Bistrița din zona podului Căprioara, Piatra-Neamț. Intervenția s-a datorat unui apel efectuat de un localnic care a observat că lebăda dădea semne de extenuare.
După ce a fost scoasă din apă, lebăda care prezenta semne vitale a fost transportată într-un spațiu cald unde va fi alimentată corespunzător pentru a se recupera. Aceasta va primi și îngrijirile medicale necesare. Membrii echipajelor ISU au declarat că aceste păsări sunt foarte sensibile la frig. Cele mai multe cazuri de hipotermie la lebede s-au semnalat în ultimii ani pe lacul de la Pângăraţi. Păsările migrează pe meleagurile nemțene, unde și rămân permanent datorită ospitalității localnicilor care le hrănesc.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)