Biserica Catolică din Bicaz prinde contur, chiar dacă marele Lupu s-a opus
Pentru a obține aprobarea de a construi pe propriul teren și din proprii bani o Biserică în Bicaz, catolicii au avut de înfruntat mânia proletară a domnului Lupu Costache care, în afară de treburile cu caii, este și consilier local la Bicaz.
Coincidență sau nu de la acel moment când desigur gura Lupu(lui) nu a învins legile României și biserica a început să se construiască, personajul în discuție a intrat într-o perioadă de probleme care s-au ținut lanț în viața sa, ultima lovindu-l din direcția DIICOT.
Acum, noi nu vrem să fim superstițioși, dar parcă și-a întors Cineva fața de la politicianul călăreț …
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)